Committee List

Faculty Committees

Undergraduate Affairs
  • Anthony Chen, DUS
  • Christine Percheski (ex-officio)
  • Jean Clipperton
  • Gary Fine
  • Albert Hunter
  • David Schieber
  • Karrie Ann Snyder
  • GSA Rep:  Yannick Coenders
  • GSA Rep: Kristina Lee
  • GSA Rep: Devin Wiggs
  • Princess Parker Rosado, Program Assistant
Honors Coordinator
  • Anthony Chen, DUS
  • Princess Parker Rosado, Program Assistant
Graduate Affairs
  • Jim Mahoney, DGS
  • Christine Percheski (ex-officio)
  • Charles Camic
  • Bruce Carruthers
  • Ann Orloff
  • Beth Red Bird
  • GSA Rep: Emma Brandt
  • GSA Rep: Perdana P. Roswaldy
  • TBA, Program Assistant
Graduate Admissions
  • Lincoln Quillian, Chair
  • Mary Pattillo (Open House Coordinator)
  • Julia Behrman
  • Wendy Griswold
  • Katrina Quisumbing King
  • GSA Rep: Emilio Lehoucq
  • GSA Rep: Wayne Rivera
  • TBA, Program Assistant
Graduate Placement
  • Michael Rodríguez-Muñiz, Placement Adviser
  • Robert Nelson,  Placement Adviser
  • TBA, Program Assistant
Colloquia Coordinators
  • Monica Prasad
  • GSA Rep: Khoa Phan
  • Murielle Harris, Program Assistant
Faculty Senate Representative
  • Carol Heimer
Ombudsperson
  • Aldon Morris
Mentor to Tenure Track Faculty
  • Wendy Espeland

Graduate Student Committees

GSA Presidents
  • GSA Rep: Emma Brandt
  • GSA Rep: Perdana P. Roswaldy
Graduate Student Happy Hour Coordinators
  • GSA Rep: Noor Anwar Ali
  • GSA Rep: Maura Fennelly
  • Ryan Sawicki, Business Administrator
GSA Liaison
  • GSA Rep: Theodore Wiggin
  • GSA Rep: Karin Yndestad
Graduate Space Allocation and D├ęcor
  • GSA Rep: Theodore Wiggin
  • TBA, Program Assistant
Graduate Elections and Surveys
  • GSA Rep: Jeremy Kuperberg
Computer Committee
  • GSA Rep: Sino Esthappan
  • Ryan Sawicki, Business Administrator
Graduate Teaching Committee
  • GSA Rep: Nicholas Bascuñan-Wiley
  • GSA Rep: Anna Michelsen
  • GSA Rep: Ewurama Okai
Newsletter Editors
  • GSA Rep: Sino Esthappan
  • GSA Rep: Khoa Phan
Mentorship Committee
  • GSA Rep: Rose Werth
Undergraduate Mentoring Committee
  • GSA Rep: Kristina Lee (Chair)
  • GSA Rep: Alice Kang
  • GSA Rep: Hannah Mangum
  • GSA Rep: Ewurama Okai
  • GSA Rep: Bambang Trihadmojo
  • GSA Rep: Theodore Wiggin